Vize Nasıl Alınır?

 

 

Vize, yabancı bir ülkeye gidebilmek ve seyahat etmek için o ülke makamlarından alınan resmi izin belgesidir. Ülkeler arasında çeşitli vize anlaşmaları bulunmaktadır. Ülkeler arası vize anlaşma çeşitlerinden birisi de Schengen vizesidir. 

 

Schengen vize nedir ne işe yarar diye merak edenler için; Schengen Vizesi, Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından vatandaşlarına yapılmış bir seyahat belgesidir. Schengen vizesi ile AB vatandaşları, herhangi bir vize alma zorunluluğu gerekmeden Schengen bölgesi olarak belirlenen bölge içerisinde sadece kimlikleri ve pasaportları ile serbestçe seyahat etme hakkına sahip olmaktadırlar.

 

Büyük avantajlara sahip olan Schengen vizesi Nasıl ALINIR hususunda ise seyahat edilmek istenen ülkenin temsilciği vasıtasıyla alınabildiği gibi, 2020 yılının Şubat ayından itibaren internet üzerinden elektronik başvuru yapabilme imkanı da bulunmaktadır.

 

Bireysel olarak temsilcilik vasıtası ile Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyenler, ilk önce söz konusu temsilcilik tarafından istenilen belgelerin hepsini eksizsiz bir şekilde temin etmesinin ardından, internetten e- randevu alarak  başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. Schengen vizesi olan ülkeler arasında başta gelenler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Yunanistan, İtalya ve İspanya’yı saymak mümkündür.